Procedura organizowania i udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej
PROCEDURA ORGANIZOWANIA I UDZIELANIA POMOCY
PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ
W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 1
W STRZELCACH KRAJEŃSKICH
PODSTAWY PRAWNE:
Rozporządzenie MEN z dnia 09.08.2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
Na podstawie art.22 ust. 2 pkt.11 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zmianami).
1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczną organizuje dyrektor.
2. Osobą, do której należy planowanie i koordynowanie udzielania wychowankowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest wychowawca grupy (po uzgodnieniu z dyrektorem przedszkola i inspektorem oświaty).
Wychowawca ustala:
-formy udzielania tej pomocy,
-okres ich udzielania,
-wymiar godzin, w których będą realizowane.
Wychowawca odpowiedzialny jest za dokumentację dotyczącą udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
3. Dla wychowanka posiadającego orzeczenie do kształcenia specjalnego, zespół nauczycieli z nim pracujących opracowuje IPET (Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny) oraz Program Rewalidacji. Oryginał dokumentów znajduje się w gabinecie dyrektora, w teczce wychowawcy zaś ksero.
4. IPET tworzy się po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia, na okres, na jaki zostało wydane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dłuższy jednak niż etap edukacyjny. W miarę potrzeb można w nim dokonywać modyfikacji. Powinien on zawierać następujące informacje:
-imię i nazwisko wychowanka, rok urodzenia, nazwa placówki, etap edukacyjny, rok szkolny, numer orzeczenia, data jego wydania;
- rozpoznanie wynikające z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego; opracowane wyniki rozpoznania z wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania: mocne, słabe strony, trudności i ich przyczyny;
-zakres dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka;
-rodzaj i zakres zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem;
-formy i metody pracy z dzieckiem;
-zatwierdzone przez dyrektora formy, sposoby i okres udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane;
-zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne oraz inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci.
5. Dla dzieci objętych pomocą opracowuje się indywidualne lub grupowe programy pomocy psychologiczni- pedagogicznej dokumentowane w dzienniku pracy nauczyciela.
6. Okres uczęszczania na zajęcia uzależniony jest od:
-zlikwidowania opóźnień w uzyskaniu osiągnięć edukacyjnych,
-złagodzenia lub wyeliminowania zaburzeń stanowiących powód objęcia dziecka pomocą,
-o zakończeniu udzielania danej formy pomocy decyduje wychowawca: na wniosek rodziców, nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze lub specjalistyczne.
7. Organizacja pomocy psychologiczno - pedagogicznej odbywa się niezwłocznie po stwierdzeniu u dziecka specjalnych potrzeb, otrzymaniu opinii z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej lub z początkiem roku szkolnego. O potrzebie objęcia dziecka pomocą wychowawca informuje rodzica zapraszając go telefonicznie lub pisemnie na spotkanie (przedstawia: formy udzielania pomocy, okres i wymiar godz. w których będą realizowane- zał. 1).
8. W przedszkolu pomoc psychologiczno - pedagogiczna udzielana może być w formie:
-zajęć rozwijających uzdolnienia,
-zajęć dydaktyczno-wyrównawczych,
-zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych, innych o charakterze terapeutycznym,
-porad i konsultacji dla dzieci,
-porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń - dla nauczycieli i rodziców
-zajęć rewalidacyjnych
9. Działaniami w zakresie udzielania pomocy psychologicznej obejmowani będą
w szczególności wychowankowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych czyli:
-niepełnosprawni,
-zagrożeni niedostosowaniem społecznym lub niedostosowani społecznie,
-z zaburzeniami komunikacji językowej,
-przewlekle chorzy,
-znajdujący się w sytuacjach traumatycznych lub kryzysowych,
-zagrożeni niepowodzeniem edukacyjnym,
-zaniedbani środowiskowo,
-z trudnościami adaptacyjnymi,
-szczególnie uzdolnieni.