DRODZY RODZIE
1 września Wasze dziecko zostanie przedszkolakiem.
Rozpocznie nową, niesamowitą przygodę.
Mamy kilka rad jak przygotować malucha do przedszkola, by czas adaptacji w przedszkolu był dla niego i nie ukrywajmy dla rodziców jak najmniej stresujący.
Co można zrobić by ułatwić maluchowi start?
RODZICU:
1. Opowiadaj dziecku o przedszkolu, powiedz, że pozna nowe dzieci, że będzie mógł zobaczyć zabawki, których nie ma w domu
NIE STRASZ DZIECKA PRZEDSZKOLEM
2. Postaraj się wprowadzić regularność tak, by pewnym zajęciom towarzyszyły rytuały, szczególnie poranne. Kiedy dziecko nauczy się jakie czynności wykonywać w domu przed wyjściem do przedszkola będzie to na pewno mniej stresujący i spokojniejszy moment.
3. Ucz dziecko samodzielności.
To najlepsze, co możesz zrobić dla przyszłego przedszkolaka.
Dziecko samodzielne jest pewniejsze siebie i mniej zagubione w nowej sytuacji. Nie musi ciągle prosić o pomoc. Dziecku samodzielnemu jest po prostu łatwiej. Nie chodzi o to , by ułatwić nauczycielkom pracę, ale by ułatwić dziecku życie przedszkolne.
Oczywiście, dziecko nie musi umieć wszystkiego, ale dobrze by umiało: korzystać z toalety, podciągnąć majteczki, w miarę samodzielnie jeść ( chodzi o to by trafiało łyżką do buzi, by umiało nabrać zupę, czy nabić mięso na widelec), by podejmowało próby samodzielnego ubierania się, umiało umyć ręce i wytrzeć je ręcznikiem.
4. Ucz dziecko, że kiedy wychodzisz zawsze wracasz.
5. Przygotuj z dzieckiem wyprawkę do przedszkola.
Niech dziecko samo wybierze worek, kapcie itp. - oczywiście w granicach rozsądku.
6. Czytaj dziecku bajeczki związane z przedszkolem.
Kiedy już przyjdzie ten dzień? Jak go przetrwać?
1. Powiedz dziecku, kiedy dokładnie po nie przyjdziesz i dotrzymaj słowa, choćby nie wiem co. ( mówimy np.- Przyjdę po Ciebie po obiadku)
2. Pożegnaj się z dzieckiem. Bądź czuły.
3. Pożegnanie powinno być krótkie. Im dłużej trwa tym jest trudniejsze. Nie należy przeciągać pożegnania, bo to wpływa nie tylko źle na dziecko, ale i na twoją wiarygodność. Im więcej buziaczków, przytulasków dziecku dajesz, tym bardziej dajesz mu do zrozumienia, że martwisz się o nie, nie wierzysz w jego samodzielność. Nie zaglądaj też przez okna do sali dziecka. Jak już weszło do środka, daj mu spokojnie oswoić się z sytuacją.
4. Po pierwszym dniu w przedszkolu dzieci reagują różnie.
Jeśli dziecko nie płakało i było zadowolone, nie zdziw się jeśli zacznie płakać po kilku dniach. Dzieje się tak, bo dziecko wybawiło się nowymi zabawkami, poznało przedszkole, więc woli zostać z Tobą. Jeśli dziecko płacze, kiedy je odbierasz powiedz mu, że jesteś dumny, że tęskniłeś i cieszysz się, że je widzisz.
5. Ubierz dziecko wygodnie. Najlepiej sprawdzają się spodnie dresowe, leginsy i T-shirt. Dziecko łatwiej się rozbierze np. w toalecie, no i ubranie nie będzie krępować jego ruchów. Unikaj zamków, guzików i sznurówek – to ułatwi dziecku samodzielność.
6. Nie poddawaj się!!! Pierwszy tydzień, a nawet miesiąc może być trudny zarówno dla Ciebie jak i dla dziecka.
Okres adaptacji w przedszkolu może być różny, jednak nie ulegajmy dziecku gdy wymusza na nas zostanie w domu.
Nauczysz go, że przedszkole to miejsce, którego można uniknąć płacząc czy tupiąc.
7. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości, obawy- rozmawiaj z nauczycielem swojego dziecka. Na pewno wspólnie znajdziecie odpowiedzi.
8. Adaptacja w przedszkolu to trudny czas w życiu dziecka.
Pamiętaj by nie oceniać i nie porównywać dziecka z jego rówieśnikami. Każde dziecko musi przeżyć to w swoim tempie. Bądź wsparciem, nie stwarzaj dodatkowych problemów.
9. Niech przedszkolny debiut będzie dniem szczególnym aż do wieczora – może urządzicie rodzinne święto.
- Poinformuj nauczyciela jeśli dziecko jest np. na coś uczulone
- Przygotuj woreczek z ubraniami na zmianę, gdyby dziecko nie zdążyło do toalety lub pobrudziło się
- Jeżeli możesz pierwszego dnia odbierz dziecko szybciej- niech to będzie kilkugodzinny pobyt
- Podpisz rzeczy dziecka lub zaznacz w znany dziecku sposób
- Kup dziecku mały plecak i pudełko na śniadanie (podpisz lub zaznacz)
- Daj dziecku na śniadanie to co lubi jeść (ogranicz kanapki z nutellą, słodkie bułki, pączki), staraj się, aby śniadanie Twojego dziecka było zdrowe i dawało mu dużo energii.
wychowawcy grup najmłodszych